Precyzyjne narzędzie wiertnicze w pracach budowlanych: Otwornica

Dodano: wtorek, 29.08.2023


Otwornica jest narzędziem wiertniczym, wyposażonym w specjalnie zaprojektowany mechanizm tnący, który umożliwia precyzyjne i kontrolowane wiercenie otworów o różnych średnicach i głębokościach w materiałach o zróżnicowanej twardości. Jakie są rodzaje otwornic, czym się między sobą różnią? Przeczytasz w tym artykule!

Instalator w domu w stanie surowym z otwornicą

Sprawdź otwornice w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jakie są rodzaje otwornic?

Samo pojęcie otwornic jest bardzo szerokie. Należy mieć świadomość, że występują one w różnych wariantach, które dobierane są nie tylko do rozmiaru otworu, jaki ma zostać wykonany, ale i materiału, w którym będziemy wiercić. Zadanie wykonać można dzięki specjalnej konstrukcji urządzenia - jest to specjalny brzeszczot w kształcie pierścienia. Korzystanie z otwornicy jest możliwe dzięki wiertarce, jest ono wyposażone w specjalne wiertło pilotujące, ułatwiające montaż i użytkowanie.

Otwornica do betonu

Jednym z częściej wykorzystywanych jest otwornica do betonu, wykorzystywana np. do przygotowania otworów do montażu gniazdek elektrycznych lub włączników światła. Jest przystosowana do wiercenia w materiałach twardych. Pozwala na wykonanie precyzyjnego wiercenia. Dużą zaletą jest to, że są one bardzo trwałe i wydajne, dlatego z całą pewnością wykorzystywane będą przez długi czas. Zaawansowana technologia oraz solidne materiały wykorzystane do produkcji to gwarancja niezawodności. Otwornice do betonu pozwalają wykonać odwiert w cegłach, pustakach, ale też betonie i dachówce. Warto pamiętać, że kategoria otwornic do betonu jest bardzo szeroka, a dostępne urządzenia zróżnicowane. Jednym z kryteriów jest materiał, z jakiego są wykonane.

Otwornica do drewna

Zestaw otwornic Wolfcraft 35, 40, 51, 65, 68 mm Kolejnym wariantem jest otwornica do drewna, to obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu stolarskiego. Umożliwiają wykonywanie precyzyjnych otworów w drewnie, płytach drewnopodobnych. Warto wiedzieć, że stolarz wykorzystuje kilka wariantów urządzeń, w tym otwornice nastawne oraz otwornice pojedyncze. W przypadku pierwszych - mechanizm działania przypominać może cyrkiel.

Pozwalają one bowiem ustawienie promienia (zakresu) otworu. Ten wariant wykorzystywany zazwyczaj z ręczną korbą. Alternatywą są końcówki pojedyncze, o stałym rozmiarze, które przyłączane są do wiertarki. Są one wykonywane ze stali narzędziowej hartowanej lub stopu metali, natomiast ostrza - najczęściej z węglika spiekanego, który cechuje się wysoką odpornością. Szukając odpowiedniego modelu otwornicy do drewna warto zwrócić uwagę również na wykończenie zębów, ponieważ wykonanie szlifu promieniowego lub osiowego na zębach zdecydowanie ułatwi pracę.

Otwornica do metalu

Wykorzystywane są również specjalne urządzenia, takie jak otwornica do metalu. To urządzenia przystosowane do obróbki metalu, pozwalają wywiercić precyzyjne otwory w stali nierdzewnej, stali, aluminium, cynku, mosiądzu czy miedzi. Wykonane są najczęściej ze stopu metalu, tzw. bimetal, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu skuteczność działania będzie wysoka.

Otwornica diamentowa

Do szczególnych zadań wykorzystywane jest otwornica diamentowa, pozwalająca wykonać wycięcia otworów zarówno w betonie, jak też płytkach czy gresie. Doskonale poradzą sobie również ze szkłem czy kamieniem, są zatem rozwiązaniem dość uniwersalnym, pozwalającym na precyzyjne wycięcie otworu. Są rozwiązaniem wyjątkowo solidnym i wytrzymałym.

Otwornica do płytek i gresu

Otwornica do płytek i gresu znajduje zastosowanie tam, gdzie konieczne jest przygotowanie płytek lub gresu do potrzeb np. instalacji elektrycznych. Tam, gdzie znajdują się gniazdka i włączniki konieczne jest wykonanie precyzyjnych cięć również w płytkach, a wszystko musi być przygotowane precyzyjnie i z zachowaniem najwyższej estetyki. Specjalna konstrukcja sprawia, że ryzyko pęknięcia płytki podczas wycinania otworu zmniejsza się. W zależności od techniki wycinania otwornice do płytek i glazury podzielić można na urządzenia stosowane na sucho i na mokro.

Czym różnią się otwornice?

W kategorii otwornic można zatem wyróżnić produkty przeznaczone do wiercenia w różnych wariantach materiałów, jak beton, drewno, metale. Rodzaj materiału warunkuje konstrukcję urządzenia, jego wytrzymałość, a także sposób wykonania zębów do wiercenia. Dzięki odpowiednio dobranej otwornicy można mieć pewność, że urządzenie wytrzyma obciążenia i będzie skuteczne.

Otwornice różnią się między sobą również rozmiarem, który dobrać można odpowiednio do potrzeb przygotowywanego otworu. Średnica cięcia to jeden z podstawowych parametrów podawanych przez producentów sprzętu.

Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą również sposobem mocowania urządzenia. Najczęściej jest to SDS-plus lub wariant sześciokątny, ale wiertło pilotujące może różnić się też rozmiarem. Bardzo ważne, aby dopasować rozwiązanie do wariantu posiadanej wiertarki czy wiertarko-wkrętarki.

Więcej o wiertarko-wkrętarkach przeczytasz tutaj: Wielofunkcyjne narzędzie do domu: wkrętarko-wiertarka

Przegląd otwornic w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są różne warianty otwornic, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Idealne dla fliziarzy, stolarzy czy elektryków, odpowiednio dobrane pozwalają wykonywać precyzyjne cięcia w różnych materiałach.

Wiertło koronowe Funke fi 257mmDużą zaletą jest możliwość doboru zarówno niezbędnych, pojedynczych rozmiarów otwornic, jak również wygodnych kompletów, jak np. zestaw otwornic Wolfcraft 35, 40, 51, 65 65 mm. Rozwiązanie to dedykowane jest do wykonywania otworów pod instalacje elektryczne i sanitarne. Całość dostępna w funkcjonalnym kuferku, ułatwiającym przechowywanie. W zestawie przygotowano końcówki pozwalające wykonać otwory w drewnie, metalach nieżelaznych, w regipsie czy płytach budowlanych. Końcówki montowane do wiertarki przy pomocy wiertła centrującego typu HSS.

Często wykorzystywane są też otwornice do betonu, jak np. wiertło koronowe FUNKE fi 257mm. W naszej ofercie dostępne są modele o róznych średnicach, nawet 257 mm. Tego typu rozwiązania dedykowane są dla profesjonalistów, działających w branży budowlanej i remontowej. Wiertła te posiadają mocowanie na trzech otworach, co zwiększa stabilność pracy. Wysoka jakość wykonania przekłada się na dokładność wykonania prac oraz długotrwałe użytkowanie.

Sprawdź otwornice w hurtowni instalacyjnej Onninen

Otwornica do betonu
Otwornica do drewna
Otwornica do metalu
Otwornica diamentowa
Otwornica do płytek i gresu