Rola odpowietrznika automatycznego w instalacji grzewczej

Dodano: środa, 22.03.2023


Odpowietrznik automatyczny może znacznie podnieść wydajność i bezpieczeństwo instalacji grzewczej. W nowym wpisie wyjaśniamy, jak działa ten element oraz jaką funkcję pełni w całym systemie.

hydraulik pracuje przy kotle

Zapowietrzenie instalacji CO to częsty, ale bardzo dokuczliwy problem. Powietrze może trafiać do tych systemów na różne sposoby – np. przez nieszczelności, rury z tworzyw sztucznych lub dostać się wraz z medium podczas napełniania. Niekiedy do zapowietrzenia dochodzi też w wyniku błędów takich jak zbyt szybkie napełnianie instalacji.

Zapowietrzona instalacja nie działa prawidłowo, a jej użytkownicy mogą zauważyć wiele niepokojących objawów. W przypadku instalacji CO najczęściej są to dziwne dźwięki dobiegające z rur lub grzejników – np. stukoty, szumy czy bulgot. Powietrze znajdujące się z grzejniku może prowadzić też do jego nierównomiernego nagrzewania. Jeśli dostanie się do pompy, może dojść nawet do tzw. suchobiegu stanowiącego już bezpośrednie zagrożenie dla stanu technicznego systemu i bezpieczeństwa jego użytkowników.

Zapowietrzeniu instalacji na szczęście można skutecznie zapobiegać. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest montaż odpowietrznika automatycznego. Na czym jednak polega jego działanie? Jak efektywnie z niego korzystać?

Sprawdź odpowietrzniki automatyczne w hurtowni Onninen

Odpowietrznik automatyczny w instalacji grzewczej

Odpowietrzniki automatyczne mogą być montowane w różnych miejscach instalacji. Przykładowe lokalizacje tego elementu to:

 • grzejniki łazienkowe;

 • pozostałe grzejniki ścienne;

 • szczyty pionów instalacyjnych;

 • nagrzewnice powietrza;

 • naczynia wzbiorcze;

 • kotły grzewcze.

Odpowietrznik solarny Flamco FLEXVENT Top Solar 3/8"Odpowietrznik automatyczny może być częścią instalacji CO, ale spotyka go także w instalacjach z kolektorem słonecznym (do nich przeznaczone są modele takie jak FLEXVENT Top Solar) oraz w ogrzewaniu podłogowym. Ważne jest to, by był on dopasowany do specyfiki pracy instalacji. Chodzi tutaj o parametry pracy takie jak maksymalna temperatura oraz ciśnienie robocze. W razie problemów z doborem odpowiedniego produktu, mogą Państwo skorzystać z pomocy naszych doradców.

Zakup odpowietrznika to wydatek kilkudziesięciu złotych. Najlepsze modele, takie jak odpowietrznik automatyczny FLEXVENT marki FLAMCO MEIBES kosztują ok. 70 złotych. Za jego montażem w instalacji grzewczej przemawia Odpowietrznik automatyczny Flamco FLEXVENT 1/2", 10 barwiele argumentów. Najważniejsze to:

 • wygoda – tego typu odpowietrzniki są praktycznie bezobsługowe;

 • wszechstronność – może odpowietrzać zarówno pojedyncze grzejniki, jak i duże odcinki instalacji;

 • efektywność – działa dwukrotnie wydajniej niż inne dostępne na rynku rozwiązania;

 • możliwość wymiany odpowietrznika bez konieczności usuwania wody z instalacji;

 • poprawne działanie nawet mimo zanieczyszczenia – za otworzenie otworu odpowiada dźwignia uruchamiana przez opadający pływak;

 • trwałość i niezawodność.

Jak działa odpowietrznik automatyczny?

Najważniejszym elementem odpowietrznika automatycznego jest pływak zanurzony w wodzie znajdującej się w cylindrycznym korpusie. Jeśli w instalacji znajduje się powietrze, przedostaje się ono również do odpowietrznika, powodując przy tym spadek poziomu wody. To z kolei prowadzi do opadnięcia pływaka i otworzenia niewielkiego otworu, przez który można odprowadzić powietrze. Po tej operacji dochodzi do ponownego podniesienia poziomu wody i pływaka, a w konsekwencji – zamknięcia otworu.

Jak odpowietrzyć odpowietrznik automatyczny?

Odpowietrzanie instalacji wyposażonej w odpowietrznik automatyczny przebiega samoczynnie – nie jest więc konieczna interwencja użytkownika. Ewentualne problemy z działaniem tego elementu są efektem uszkodzenia lub nieprawidłowego montażu. Dlatego, jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i narzędziami, to zadanie należy powierzyć sprawdzonemu specjaliście.

Odpowiednio dobrany i poprawnie zamontowany odpowietrznik automatyczny odwdzięczy się długoletnią, bezawaryjną pracą. Znacznie podniesie też komfort i bezpieczeństwo korzystania z instalacji grzewczej. W naszym sklepie dostępny jest szeroki wybór tych elementów, wśród których na pewno dobierzecie Państwo rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Dzięki współpracy z renomowanymi producentami, zapewniamy najwyższą jakość produktów. Oferujemy także pozostałe urządzenia niezbędne do zbudowania wydajnej instalacji grzewczej.

Sprawdź odpowietrzniki automatyczne w hurtowni Onninen

Zawór odpowietrzający
Odpowietrznik do grzejnika
Odpowietrznik automatyczny kątowy
Odpowietrznik automatyczny 1/2