TOP 3 najlepszych reduktorów ciśnienia wody

Dodano: czwartek, 18.05.2023


Czym jest reduktor ciśnienia wody? W jakich sytuacjach jego montaż okazuje się niezbędny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Reduktor ciśnienia wody

Sprawdź reduktory ciśnienia wody w hurtowni Onninen

Niekontrolowane skoki ciśnienia to zjawisko często spotykane w instalacjach wodnych. Ich przyczyn może być wiele – od różnic w poborze wody w poszczególnych porach aż po niewłaściwe wykonanie poszczególnych elementów instalacji. Tego problemu nie należy jednak lekceważyć. Nadmierny wzrost ciśnienia może prowadzić do wielu komplikacji:

 • zwiększenia zużycia wody i wyższych rachunków;

 • nieprzyjemnego hałasu dochodzącego z rur;

 • deformacji fragmentów instalacji wykonanych z miękkich materiałów;

 • rozszczelnienie instalacji i w konsekwencji zalanie budynku.

Tych komplikacji można jednak dość łatwo uniknąć. Jeśli w danej instalacji często mają miejsce skoki ciśnienia, należy zamontować w niej reduktor ciśnienia. To urządzenie instalowane jest bezpośrednio za głównym zaworem i filtrem wody na głównym przewodzie zasilającym. Jeśli jest to niemożliwe, dopuszczalny jest również montaż na przewodach zasobników i podgrzewaczy.

Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest zmniejszenie ciśnienia w razie jego wzrostu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej membrany, która stawiając opór przepływającej wodzie, zmniejsza jej ciśnienie. Użytkownicy reduktorów ciśnienia wody mogą wybrać odpowiednią wartość ciśnienia na wyjściu – również, jeśli ciśnienie wejściowe często się zmienia i konsekwencji przepływ wody jest niestabilny.

Kiedy kupić reduktor ciśnienia wody?

Dzięki montażowi regulatora ciśnienia wody inwestor może mieć pewność, że ciśnienia w układzie będzie utrzymywało się na stabilnym poziomie, w ramach określonych norm. Jego zastosowanie to też skuteczny sposób na uniknięcie nadmiernego poboru wody i, co za tym idzie, obniżenie rachunków. Według specjalistów, instalacja reduktora szczególnie ważna jest, jeśli:

 • ciśnienie spoczynkowe w układzie przekracza 5 barów;

 • ciśnienie spoczynkowe przed zaworem bezpieczeństwa jest wyższe niż 80 proc. wartości jego ciśnienia otwarcia;

 • instalacja jest narażona na częste wahania temperatur;

 • ciśnienie medium nie umożliwia bezpiecznej i wydajnej pracy podłączonych do instalacji urządzeń.

Więcej na temat wskazań do zastosowania reduktora można przeczytać w innym wpisie na naszym blogu.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze reduktora ciśnienia?

Reduktor ciśnienia musi być wytrzymały i dostosowany do specyfiki instalacji oraz potrzeb jej użytkowników. By tak się stało, przy wyborze konkretnego modelu pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

 • materiał wykonania: na rynku dostępne są reduktory ze stali nierdzewnej (tańsze, ale mniej odporne na korozję) oraz mosiądzu (droższe, ale w mniejszym stopniu podatne na korozję);

 • średnicę montażową: powinna ona być dostosowana do średnicy rury doprowadzającej;

 • rodzaj konstrukcji: jeśli w instalacji nie jest zamontowany filtr wody, warto rozważyć zakup reduktora wyposażonego w ten element;

 • obecność manometru: umożliwia on szybki pomiar ciśnienia wody w instalacji i tym samym łatwą diagnostykę ewentualnych problemów;

 • rodzaj nastawy: reduktor może być wyposażony w nastawę stałą lub zmienną. Ten drugi typ umożliwia zmianę parametrów pracy urządzenia.

TOP 3 najlepszych reduktorów ciśnienia wody

Reduktor ciśnienia w dużym stopniu wpływa na bezawaryjność i funkcjonalność instalacji wodnej. Dlatego w sklepie Onninen.pl oferujemy Państwu wyłącznie wysokiej jakości produkty od uznanych producentów. Wśród nich są również reduktory, które sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających zastosowaniach. Są to m.in.:

 • regulator ciśnienia RESIDEO BRAUKMAN D06F-2AM – pracuje przy ciśnieniu wyjściowym od 0 do 10 barów, również w trybie zwiększania ciśnienia. Jest wykonany z mosiądzu, co gwarantuje jego dużą wytrzymałość. Model RESIDEO BRAUKMAN D06F-2AM jest dostarczany w zestawie z manometrem;

 • reduktor ciśnienia SYR 6243.15.006 – model wyprodukowany z mosiądzu, dzięki czemu jest bardzo odporny na korozję. Doskonale sprawdza się w instalacjach transportujących wodę o wysokiej temperaturze (do 90 stopni). SYR 6243.15.006 podaje ciśnienie wyjściowe na poziomie od 4 do 8 barów;

 • reduktor ciśnienia SYR 6243.15.006 – obsługuje ciśnienie wyjściowe w zakresie od 1,5 do 6 barów i może współpracować z dwoma manometrami (na wejściu i wyjściu). Dzięki precyzyjnemu wykonaniu z mosiądzu zapewnia długotrwałą i bezproblemową eksploatację.

Inwestycja w reduktor ciśnienia przyniesie korzyści, zarówno pod względem stabilności ciśnienia, oszczędności wody, jak i długotrwałej bezawaryjnej pracy całej instalacji wodnej. Warto więc wybierać modele wysokiej jakości i o specyfikacji dostosowanej do wymagań instalacji. W razie wątpliwości, zachęcamy do kontaktu i skorzystania z porad naszych pracowników.

Sprawdź reduktory ciśnienia wody w hurtowni Onninen

Reduktor ciśnienia wody