Wszystko co musisz wiedzieć o pompie cyrkulacyjnej w układzie c.w.u.

Dodano: czwartek, 6.04.2023


Są takie urządzenia, które pełnią niezwykle ważną rolę i zapewniają funkcjonalność oraz wygodę. Niewątpliwie należy do nich pompa cyrkulacyjna. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej, poznać jej budowę, zużycie prądu, by wybrać najlepszy model.

Ciepła woda z kranu

Jak działa pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna występuje w instalacji wodnej, która przygotowuje ciepłą wodę. Jej zadaniem jest dostarczenie wody od podgrzewacza do punktu znajdującego się np. w łazience czy kuchni. Dzięki temu można mieć dostęp do ciepłej wody i to o stałej temperaturze w każdym punkcie czerpalnym. Trzeba jeszcze pamiętać, że temperatura czynnika musi wynosić od 2 do 65 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura będzie wyższa, to może dojść do wydzielania kamienia kotłowego, który może uszkodzić pompę i zaburzyć jej pracę. Warto jeszcze wiedzieć, że jeżeli temperatura czynnika będzie prawidłowa, to pompa powinna pracować bezawaryjnie przez lata, gdyż nie jest to urządzenie podatne na awarie. Pompa cyrkulacyjna ma niewielką wysokość podnoszenia, natomiast występuje duże ciśnienie robocze, najczęściej jest to 10 bar. Dzięki temu pokonuje się opory instalacji. Cyrkulacja CWU działa bardzo prosto. Przewód doprowadzający ciepłą wodę układa się w taki sposób, by obiegał punkty poboru. Od ostatniego punktu prowadzi przewód dodatkowy, którym ciepła woda wraca do zasobnika czy też podgrzewacza.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne C.W.U. w hurtowni w Onninen

Pompy cyrkulacyjne w w hurtowni Onninen

 Elektroniczna pompa do cyrkulacji wody pitnej OnnlineJeżeli szukacie dobrej jakości pompy, to dobrym wyborem będzie pompa elektroniczna do cyrkulacji z przyłączem gwintowym Onnline Pro. Jest ona niezwykle sprawna i posiada zawór zwrotny w komplecie. Do wyboru są choćby pompy z mokrym wirnikiem silnika. Nie posiadają one dławicy, czyli uszczelnienia wału silnika. Można zdecydować się na pompy jednobiegowe, wielobiegowe, a także modele z płynną regulacją obrotów, które posiadają zintegrowaną przetwornicę częstotliwości. Pompa cyrkulacyjna Ferro 25-40-180Dobrym wyborem może być choćby pompa dwubiegowa Ferro. Jeżeli instalacja CWU jest mała, to w takim przypadku najlepiej wybrać pompę z wirnikiem kulowym o prostej budowie. Wyposażone są one w tradycyjne silniki asynchroniczne. Pamiętajcie, że cyrkulacja wody powoduje straty energii, a to z kolei przekłada się na wyższe koszty. Natomiast dzięki zastosowaniu efektywnej pompy cyrkulacyjnej te koszty nie są tak wysokie. Jeżeli chcecie cieszyć się ciepłą wodą, zaraz po odkręceniu kranu i to nawet w sytuacji, gdy występuje duża odległość punktu poboru od zbiornika, to właśnie wtedy powinniście zdecydować się na urządzenie jakim jest pompa cyrkulacyjna. Aby jeszcze bardziej ograniczyć koszty możecie pompę wyłączać np. wieczorem.

Budowa pompy cyrkulacyjnej

Pompa cyrkulacyjna powinna cicho pracować. Powinna być też odporna na suchobieg (przeczytaj w artykule jak zabezpieczyć pompę przed suchobiegiem). Jednocześnie dobre pompy nie blokują drobnych zanieczyszczeń znajdujących się w instalacji. Przykładowa pompa składa się z takich elementów jak:

  • uszczelka zwana inaczej oringiem
  • wirnik kulowy, który posiada wbudowany magnes stały
  • korpus pompy, który musi być odporny na korodowanie
  • nieruchomy trzpień z ceramicznym łożyskiem kulowym
  • nakrętka nasadowa
  • bezstopniowe pokrętło obrotów
  • komutowany silnik

Silnik komutowany elektronicznie wyposażony jest w wirnik silnika magnesu stałego. Dzięki temu nie trzeba dostarczać energii do magnesowania wirnika. Jest on stale namagnesowany, co pozwala na ograniczenie kosztów.

Ile prądu zużywa pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna WiloDobra pompa cyrkulacyjna nie zużywa dużej ilości prądu, zatem nie trzeba obawiać się o koszty. Bez problemu można znaleźć urządzenie, które zużywa od 2 do 4,5 W. Jeżeli szukacie takiej pompy, to dobrym wyborem może być pompa curkulacyjna Wilo Star Z NOVA. Mówimy tutaj o pompach, które posiadają silnik synchroniczny. Jeżeli dodatkowo będziecie wyłączać pompę w nocy, to koszty będą jeszcze niższe. Zatem pamiętajcie, że cyrkulacja ciepłej wody użytkowej nie tylko ułatwia życie i zapewnia wygodę, ale też zapobiega marnotrawstwu, a więc spuszczaniu zimnej wody do czasu nagrzania. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć rachunki zarówno za wodę, jak i za ścieki. Jeżeli izolacja rur w obiegu cyrkulacyjnym będzie dobra, to również koszty cyrkulacji będą niskie. Najlepiej cyrkulacja sprawdza się w domach, gdzie prowadzi się regularny tryb życia, a więc wiadomo, że np. nikt późno w nocy nie będzie chciał wziąć prysznica. W teorii wydaje się, że można zdecydować się na podgrzewacz wody, jednak należy zdawać sobie sprawę, że w tym przypadku koszty będą zdecydowanie większe.

Jeżeli chcecie cieszyć się ciepłą wodą zaraz po odkręceniu kurka, to rzeczywiście pompa cyrkulacyjna jest dla Was dobrym wyborem. Należy wybierać urządzenia wysokiej jakości, które są trwałe, niezawodne i pracują efektywnie. Takie znajdziecie w ofercie hurtowni hydraulicznej i elektrycznej Onninen.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne C.W.U. w hurtowni w Onninen